Lege Artis

Strona główna » Sprawozdania » Kadencja 2008/2009

Kadencja 2008/2009

Sprawozdanie z działalności Koła Naukowego Prawa Medycznego „Lege Artis” za rok akademicki 2008/2009

Spis Treści:

  1. Cel działalności
  2. Realizacja celów
  3. Spotkania Koła
  4. Prelekcje i seminaria
  5. Szkolenia
  6. Konferencja
  7. Organizacja

Cel działalności

„LEGE ARTIS” stawia sobie za cel zdobywanie i poszerzanie wiedzy z zakresu prawa medycznego, z uwzględnieniem interdyscyplinarnego charakteru tej dziedziny nauki, a także podejmowanie naukowej dyskusji z przedstawicielami środowisk prawniczych i medycznych.

Realizacja celów

Przedstawione cele Koło realizuje poprzez systematyczne spotkania oraz organizowanie konferencji naukowych, seminariów i warsztatów, jak również publikowanie artykułów oraz nawiązywanie kontaktów z innymi organizacjami.

Spotkania Koła

Koło Naukowe „Lege Artis” organizowało systematycznie spotkania, raz w miesiącu, które miały charakter omówienia wybranego zagadnienia z przytoczeniem stanu prawnego oraz faktycznego. Istotnym elementem spotkań były dyskusje nad poruszonym problemem. Wstęp do dyskusji referowali poszczególni studenci, członkowie Koła. Przed spotkaniem studenci otrzymywali materiały związane z tematem. Członkowie Koła poznawali kazusy oraz formułowali na ich podstawie wnioski de lege ferenda. Opieka merytoryczna oraz pomoc w przygotowaniu dyskusji i ich prowadzeniu była możliwa dzięki zaangażowaniu opiekun Koła dr Joanny Haberko.

Spotkania miały charakter otwarty i były adresowane do całej społeczności akademickiej. Tematy spotkań:

  1. Prawa pacjenta, przygotował w listopadzie Grzegorz Lenart (dyskusja nad autonomią i paternalizmem w relacji lekarz – pacjent)
  2. Zastępcze macierzyństwo, przygotował w grudniu Bartłomiej Sosnowski (studium porównawcze z uwzględnieniem konfliktu między matką biologiczną a naturalną)
  3. Zgoda pacjenta z uwzględnieniem odpowiedzialności lekarza za błędy medyczne, przygotowała w styczniu Urszula Żanecka
  4. Wprowadzenie na rynek farmaceutyczny leków generycznych, przygotowała w marcu Małgorzata Mnichowska (zagadnienie marketingu farmaceutycznego oraz idea ochrony patentowej w kontekście produktów leczniczych i prawa własności intelektualnej)
  5. Testament życia oraz kazus Eluany Englaro, przygotowała w kwietniu Ewa Stachowiak (forma testamentu życia)
  6. Przymusowe leczenie w polskim prawie, przygotował w maju Mariusz Buczek (Czy przymusowa chemiczna kastracja może być sposobem na unieszkodliwienie osób, które popełniły przestępstwa seksualne wobec nieletnich? Odpowiedź na pytanie z uwzględnieniem nietykalności i wolności osobistych oraz zasady, iż wszelkie interwencje medyczne wymagają zgody pacjenta)

Prelekcje i seminaria

  1. Tajemnica lekarska – wykład dla młodzieży szkół średnich zorganizowany w październiku 2008 r. w ramach XI Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w PAN (dr. Joanna Haberko, Joanna Krzyżanowska)
  2. Brzuch do wynajęcia? – wykład dla młodzieży szkół średnich, zorganizowany w maju 2009 roku w ramach XII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w Collegium Minus. Omówienie problemu zastępczego macierzyństwa w aspekcie prawnym i moralnym oraz sformułowanie odpowiedzi na pytanie czy istnieje prawo do posiadania dziecka? (dr Joanna Haberko, Małgorzata Mnichowska, Bartłomiej Sosnowski)

Szkolenia

Odwołanie od orzeczeń Okręgowego Sądu Lekarskiego do i rozstrzygnięcia NSL – szkolenie prowadziła członkini Koła, studentka Joanna Krzyżanowska w dniu 10 listopada 2008 r. w Okręgowym Sądzie Lekarskim w Poznaniu dla członków Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

Za przeprowadzenie szkolenia Przewodniczący Okręgowego Sądu Lekarskiego w Poznaniu lek Grzegorz Wrona złożył podziękowania na ręce dr Joanny Haberko dla Koła Naukowego i Wydziału Prawa i Administracji UAM.

Konferencja

„Prawo i Medycyna w służbie dzieciom” – konferencja odbyła się w dniach 27 – 28 marca 2009 r. na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu pod honorowym patronatem Rektora UM oraz Rektora UAM

Członkowie w znacznym stopniu prowadzili część prawniczą Konferencji. Studenci z Koła reprezentując Wydział Prawa i Administracji UAM  przedstawili przygotowane referaty:

– Ginekologia dziecięca, czyli problemy nastolatki u ginekologa (Agnieszka Wiese, Marek Wojciechowski)

– Prawa ojca dziecka w trakcie trwania ciąży (Joanna Krzyżanowska), zaprezentowanie referatu a następnie przeprowadzenie panelu dyskusyjnego

Organizacja Koła

  1. Opiekunem koła jest dr Joanna Haberko
  2. Władze, na rok akademicki 2008/2009 wybrano zarząd:

Prezes – Grzegorz Lenart

Wiceprezes – Joanna Krzyżanowska

Sekretarz – Marek Wojciechowski

Skarbnik – Ania Urbańska

  1. Członkowie Koła – Koło liczyło 28 członków. W spotkaniach uczestniczyło od 15 do 30 studentów. W trakcie Konferencji wygłoszono referaty dla ponad 200 zebranych osób
  2. Koło prowadziło newsletter internetowy dla zainteresowanych studentów
  3. Koło nie korzystało ze wsparcia finansowego Wydziału Prawa i Administracji UAM
  4. W czerwcu 2009 roku uroczyście podziękowano studentom, którzy angażowali się w prace Koła. Nastąpiło wręczenie dyplomów. Pożegnano również studentów, którzy jako absolwenci zakończyli studia na Wydziale Prawa i Administracji UAM
  5. Współpraca: Koło Naukowe kontynuowało współpracę z Wielkopolską Izbą Lekarską, o czym świadczy zorganizowane szkolenie, z ELSA Poznań i  Studenckim Towarzystwem Naukowym oraz Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IMSFA. Nawiązano również kontakt ze Studenckim Kołem Naukowym Menadżerów Medycyny z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.